Nieszczególną pogodą powitał Nowy Dwór Mazowiecki, w sobotni poranek 19.10.3013r. uczestników XVI Otwartych Mistrzostw Nowego Dworu Maz. w Scrabble.
Większość scrabblistów przyjechało z Warszawy, ale jak zawsze dopisali też reprezentanci z Krakowa, Sopotu, Gorzowa, Inowrocławia, Białegostoku. O godzinie 11.05 rozpoczęliśmy turniej, w którym współzawodnictwo rozpoczęło 54 uczestników, z czego połowa to najlepsi w Polsce scrabbliści, w tym 5-ciu byłych Mistrzów Polski. Taki układ sugerował, że walka będzie bardzo zacięta. Po pierwszej rundzie wyłonili się liderzy, na czele Michał Piotr Waszkiewicz z Białegostoku, za nim Mirosław Uglik z Warszawy (Mistrz Polski z 2011 roku), a potem Andrzej Kwiatkowski z Warszawy i Sylwia Łada z Inowrocławia. Po czterech rundach Michał Piotr Waszkiewicz stracił prowadzenie na rzecz Andrzeja Kwiatkowskiego , a pozostali spadli poza 5 miejsce. Na drugim miejscu pojawiła się zawodniczka Irena Sołdan z Sopotu, która podobnie jak Andrzej Kwiatkowski ma 6 partii wygranych. Na zakończenie pierwszego dnia zawodów liderem pozostał Andrzej Kwiatkowski, który mimo przegranej ostatniej partii zgromadził największa ilość punktów.
Niedzielny poranek przywitał wszystkich ładną pogodą i gracze z nową energią zasiedli do plansz. Ósma runda przyniosła zmiany, na pierwsze miejsce wysunął się Piotr Pietuchowski z Białegostoku. Dotychczasowy lider spadł na drugie miejsce, a trzecie objął Paweł Jackowski. Po dziewiątej i dziesiątej turze zaczyna kształtować się czołówka, pierwsze miejsce utrzymuje Piotr Pietuchowski, a drugie Paweł Jackowski, trzecie Tomasz Zwoliński wielokrotny Mistrz Polski mieszkający w sąsiednich Skierdach. Andrzej Kwiatkowski niestety cały czas traci punkty. Zmiany w kwalifikacji zawodów następowały prawie do ostatnich rund. Ostatecznie wysoki poziom potwierdzili starzy mistrzowie. Pierwsze miejsce zajmuje Tomasz Zwoliński ze Skierd (Mistrz Polski w latach 1993-97), drugie Marek Dudkiewicz z Milanówka, trzecie Mariusz Skrobosz z Warszawy (Mistrz Polski w 2000 i 2005 roku). Czwarty był Mirosław Uglik (Mistrz Polski z 2011 roku), piąty Paweł Jackowski (Mistrz Polski z 2008 roku), a szóste miejsce zajął Andrzej Kwiatkowski (od 16 lat zawsze obecny na nowodworskich zawodach). Dobrą klasę pokazały także kobiety: Irena Sołdan z Sopotu zajęła 8 miejsce, a Justyna Górka z Krakowa miejsce 12. Na zakończenie najlepsi scrabbliści otrzymali wspaniałe puchary i nagrody ufundowane przez Nowodworski Ośrodek Kultury, Zakład Energetyki Cieplnej w Nowym Dworze Maz., Firmę „REMI” Barbara Torzewska, Drogerię Alicja Sempławska, Kwiaciarnię – Jolanta Okońska. Szczególną nagrodę otrzymała najlepsza scrabblista turnieju Irena Sołdan, a był to przezroczysty parasol angielskiej marki Fulton, który ufundował Witold Rogowski firma Kojen wyłączny dystrybutor tej marki. Te właśnie parasole używa na co dzień Królowa Elżbieta II. Duże podziękowanie należą się też radnym Grażynie Nadrzyckiej i Jerzemu Plackowskiemu za ufundowanie poczęstunku naszym scrabblistom, którzy z całej Polski zjechali do naszego miasta. Nowodworski turniej cieszy się zasłużoną renomą w środowisku polskich scarbblistów. Rokrocznie przyjeżdża do Nowego Dworu Mazowieckiego liczna i zazwyczaj bardzo silna grupa zawodników, co gwarantuje rozgrywki na bardzo wysokim poziomie i moc emocji z nimi związanych.
Dziękujemy za udział w tegorocznych zawodach i zapraszamy na kolejną, XVII już edycję Mistrzostw, w przyszłym roku.
![]() |
Powiat nowodworski – powiat w województwie mazowieckim, którego siedzibą jest Nowy Dwór Mazowiecki. W jego skład wchodzą gminy: Nowy Dwór Mazowiecki, Nasielsk, Zakroczym, Czosnów, Leoncin, Pomiechówek oraz miasta Nowy Dwór Mazowiecki, Nasielsk i Zakroczym. Dobre połączenie z powiatem zapewniają drogi krajowe nr 7 i 62. Powiat umiejscowiony jest blisko aglomeracji warszawskiej oraz ma bardzo dobre warunki przyrodnicze, co sprawia, że turystyka rozwija się bezproblemowo. Turystów zachwyca przede wszystkim piękna Puszcza Kampinowska oraz fortyfikacje twierdzy wojskowej nieopodal Zakroczymia i Modlina. Ponadto chętnie wypoczywają nad wodą lub w okolicznych lasach. Nie można zapomnieć o zobaczeniu Twierdzy Modlin, zespół dworski w Chrcynnie, gotycko-renesansowy kościół parafialny w Cieksynie, kościół gotycko-renesansowy z prezbiterium z 1415 w Pomiechowie i wiele innych. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola