Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Belka
Wtorek, 15 Lipca 2025   imieniny: Henryk, Włodzimierz, Brunon
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Vistula River Park, czyli: nasze rzeki po holendersku

Data publikacji: 2016-12-06, Data modyfikacji: 2017-03-27
A A AWydrukDrukuj  
 
Vistula River Park, czyli: nasze rzeki po holendersku

Holendrzy mają ponad tysiąc lat doświadczenia w zarządzaniu zasobami wodnymi. Prawie pięćset lat temu, zwani meonnitami lub olędrami, zaczęli osiedlać się w Polsce na terenach nadrzecznych. Dziś czerpiemy z ich wiedzy, aby stworzyć koncepcję zagospodarowania nabrzeży Nowego Dworu Mazowieckiego.

2 grudnia w Płocku odbyło się seminarium z udziałem partnerów programu Partners for International Business (PIB): przedstawicielki Ambasady Królestwa Niderlandów, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Prezydenta Płocka, Burmistrza Nowego Dworu Mazowieckiego, pracownika Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego i innych zainteresowanych podmiotów. Ideą projektu jest odtworzenie Międzynarodowej Drogi Wodnej E40 Warszawa-Gdańsk oraz zrównoważony rozwój obszarów położonych wzdłuż Wisły – od Nowego Dworu Mazowieckiego do Płocka. Program powstał z inicjatywy Królestwa Niderlandów. Jego głównym założeniem jest wsparcie projektu Międzynarodowej Drogi Wodnej E40 Warszawa–Gdańsk oraz współpraca między Holandią i Polską w ramach promowania 9 głównych sektorów gospodarki holenderskiej: rolnictwo i żywność, sektory kreatywne, przemysł chemiczny, energia, wysokie technologie, ogrodnictwo, nauki o życiu, logistyka, woda. W projekt włączyły się holenderskie instytucje naukowe i ośrodki biznesowe, w tym konsorcjum architektoniczno-urbanistyczne. Prace w tym gronie trwały od 2014 r.

Bez wątpienia Wisła jest naszym wielkim dobrem, choć jej wykorzystanie pozostawia wiele do życzenia – powiedział na wstępie Adam Struzik. Zapewniał, że - choć gospodarka wodna to potężne wyzwanie - władze regionu traktują rzekę jako ogromny potencjał transportowy, energetyczny, przyrodniczy i gospodarczy. Traktujemy ją jako korytarz rozwoju Mazowsza – powtarzał. Właśnie dlatego efekty programu PIB znajdą odzwierciedlenie w najważniejszych regionalnych dokumentach strategicznych – strategii rozwoju i planie zagospodarowania. Marszałek zastrzegał jednak, że temat seminarium wymaga współpracy na wszystkich szczeblach administracji w Polsce, a nawet poza nią.

Władze Mazowsza wyraźnie dostrzegają rosnącą rolę Płocka i Nowego Dworu Mazowieckiego – przede wszystkim dzięki usytuowaniu lotniska w Modlinie i chęci rozwoju działalności pozalotniczej. W promieniu 40 km od lotniska mieszka 2 mln osób. Tereny wokół portu mają zatem ogromny potencjał rozwojowy.

Koncepcję Vistula River Park (Park Rzeki Wisły), która ma ten rozwój stymulować omówiła Sylwia Mikołajczak z grupy RDH. Przedstawiona przez nią wizja zagospodarowania Wisły od Płocka do Nowego Dworu Maz. jest doskonale przemyślana oraz powiązana funkcjonalnie i przestrzennie z istniejącymi zasobami oraz przyszłymi szansami.

Koncepcja dla naszego miasta, zgodnie z którą Nowy Dwór miałby się stać bramą Warszawy, poprzez projekty kierunkowe zwraca uwagę na to, co miasto może rozwinąć i zyskać otwierając się w kierunku rzeki, mając oczywiście na uwadze bezpieczeństwo przeciwpowodziowe. Holendrzy nazwali nasze miasto miastem nabrzeży. W toku analiz i konceptów jako projekty kierunkowe dla Nowego Dworu Maz. wybrano: skrzyżowanie trzech bulwarów, miejski port rzeczny, Centrum Rzeki Wisły, zamieszkanie & krajobraz oraz utrzymanie rzeki.  Bulwar nad Narwią miałby się stać lokalizacją portu rzecznego (na wysokości Okunina) z zabudową mieszkaniowo-usługową oraz promenadą, bulwar wiślany – miejscem oferującym przestrzeń do zamieszkania zintegrowaną z naturalnym otoczeniem i wodą, ujście Narwi do Wisły natomiast to w omawianej koncepcji bulwar dziedzictwa kulturowego i krajobrazu. Na Wyspie Szwedzkiej miałoby się znaleźć edukacyjne Centrum Rzeki Wisły (Vistula Experience Center) – ponadregionalny ośrodek wiedzy i nauki o Wiśle, w którym powinno znaleźć się miejsce także dla upamiętnienia dziedzictwa meonnitów.

Jacek Kowalski w swoim wystąpieniu skomentował koncepcję Vistula River Park następująco: O lotnisku też kiedyś tylko marzyliśmy. Marzenia musimy przełożyć na plany i działania. Środki się znajdąRozwój to ludzie, ludzie z pasją – skwitowała z kolei przedstawiciela Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego, które wszczęło procedurę wprowadzania koncepcji do zapisów planu zagospodarowania przestrzennego. Przedstawicielka Ambasady Królestwa Niderlandów wyraziła nadzieję, że spotkanie w Płocku przejdzie do historii, jako to, dzięki któremu Wisła zmieniła swoje oblicze. I do tego właśnie będziemy dążyć.

Vistula River Park

redakcja, Źródło artykułu: nowydwormaz.pl Martyna Kordulewska, Autor zdjęć: nowydwormaz.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    nowodworski mazowieckie 

    Powiat nowodworski – powiat w województwie mazowieckim, którego siedzibą jest Nowy Dwór Mazowiecki. W jego skład wchodzą gminy: Nowy Dwór Mazowiecki, Nasielsk, Zakroczym, Czosnów, Leoncin, Pomiechówek oraz miasta Nowy Dwór Mazowiecki, Nasielsk i Zakroczym.

    Dobre połączenie z powiatem zapewniają drogi krajowe nr 7 i 62.

    Powiat umiejscowiony jest blisko aglomeracji warszawskiej oraz ma bardzo dobre warunki przyrodnicze, co sprawia, że turystyka rozwija się bezproblemowo. Turystów zachwyca przede wszystkim piękna Puszcza Kampinowska oraz fortyfikacje twierdzy wojskowej nieopodal Zakroczymia i Modlina. Ponadto chętnie wypoczywają nad wodą lub w okolicznych lasach. Nie można zapomnieć o zobaczeniu Twierdzy Modlin, zespół dworski w Chrcynnie, gotycko-renesansowy kościół parafialny w Cieksynie, kościół gotycko-renesansowy z prezbiterium z 1415 w Pomiechowie i wiele innych.   

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola