Ochrona zabytków w Nowym Dworze Mazowieckim. Gminna ewidencja zabytków.
Na zlecenie urzędu miejskiego wykonana została gminna ewidencja zabytków. Na 186 kartach opisane są różne obiekty. Dokument w formie elektronicznej będzie dostępny także w Internecie.
Wykaz adresowy zabytków wprowadzono zarządzeniem Burmistrza miasta nr 59/2013 z dn. 27 marca 2013.
Gruby segregator zawiera wykaz wszystkich obiektów zabytkowych na terenie miasta. Możemy w nim znaleźć te doskonale znane wszystkim mieszkańcom, jak też zapomniane. O niektórych niektórzy nawet mogli nie wiedzieć, że są zabytkami. W wykazie znajdują się budynki samodzielne, zespoły budynków, zarówno prywatne jak i w będące w zarządzie innych podmiotów.
W ewidencji wyszczególniono zespoły, w skład których wchodzą poszczególne budynki. Są to m.in. Zespół Korony Utrackiej (9 obiektów), Front Księcia Warszawskiego (10 obiektów), Korona Środkowa (Front Borodino) - 7 obiektów, Front Św. Jerzego (9 obiektów), Korona Modlińska (Front Połtawski) 4 obiekty, Front Ostrołęcki - 5 obiektów w tym Brama Ostrołęcka, Zespół Obwarowań Wewnętrznych 11 obiektów w tym m.in. Działobitnia Dehna, Brama Poniatowskiego, Brama Północy, Brama Dąbrowskiego, Stacja Gołębi Pocztowych, Elektrownia, Zespół Koszar Wewnętrznych - 8 obiektów w tym m.in. Wieża ciśnień, Kojec Meciszewskiego, Zespół Zabudowy Lazaretu 4 obiekty w tym m.in. kościół, Zespół Białe Bloki, Zespół Osiedla Podoficerskiego, Zespół Osiedla Oficerskiego, Zespół Zabudowy Ciągu Aprowizacyjnego, Samodzielna Zabudowa Wewnątrz Twierdzy, Zespół Zabudowy Lotniska z hangarami, Zespół Zabudowy Stoczni, Zespół Fortu Narew, Zespół Zabudowy Dworca Kolejowego w Modlinie Starym, Zespół Koszarowy przy ul. Paderewskiego w tym budynki obecnie zajmowane przez NOK i Prochownia. W ewidencji ujęte także zostały pojedyncze obiekty z terenu miasta nawane w dokumencie: Układ Urbanistyczny NDM. W jego skład weszły 24 budynki samodzielne. Warto wymienić obiekty przy ul. Paderewskiego 9, Kościuszki 2, Focha 9, Wybickiego 4, kościół parafialny św. Michała Archanioła czy też cmentarze – parafialny, żydowski i wojenny w Modlinie Twierdzy.
Obowiązek stworzenia gminnej ewidencji zabytków nałożyła na miasto Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z dn. 23 lipca 2003 roku. W 2010 roku dokonano w niej zmian i zgodnie z art. 22 powstał taki obowiązek.
Dokument będzie wykorzystywany przy wydawaniu pozwoleń na budowę. Jak zapewniają urzędnicy, jest on już przekazany do Starostwa Powiatowego, które przy wydawaniu tych pozwoleń będzie korzystało z gminnej ewidencji zabytków.
Wykaz dostępny jest w formie papierowej w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami i Planowania Przestrzennego tut. urzędu. Wkrótce będzie też udostępniony on-line na miejskiej stronie internetowej www.nowydwormaz.pl.
autor: Aneta Pielach - PierścieniakPrzykładowa karta z gminnej ewidencji zabytków
![]() |
Powiat nowodworski – powiat w województwie mazowieckim, którego siedzibą jest Nowy Dwór Mazowiecki. W jego skład wchodzą gminy: Nowy Dwór Mazowiecki, Nasielsk, Zakroczym, Czosnów, Leoncin, Pomiechówek oraz miasta Nowy Dwór Mazowiecki, Nasielsk i Zakroczym. Dobre połączenie z powiatem zapewniają drogi krajowe nr 7 i 62. Powiat umiejscowiony jest blisko aglomeracji warszawskiej oraz ma bardzo dobre warunki przyrodnicze, co sprawia, że turystyka rozwija się bezproblemowo. Turystów zachwyca przede wszystkim piękna Puszcza Kampinowska oraz fortyfikacje twierdzy wojskowej nieopodal Zakroczymia i Modlina. Ponadto chętnie wypoczywają nad wodą lub w okolicznych lasach. Nie można zapomnieć o zobaczeniu Twierdzy Modlin, zespół dworski w Chrcynnie, gotycko-renesansowy kościół parafialny w Cieksynie, kościół gotycko-renesansowy z prezbiterium z 1415 w Pomiechowie i wiele innych. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola