Po przeszło 10 latach starań, Hufiec ZHP w Nowym Dworze Mazowieckim doczekał się w pełni funkcjonalnej siedziby. Lokal przy ul. Paderewskiego służy harcerzom od początku września.
Nowy lokal dla harcerzy Hufca był potrzebny od dawna. 10 lat temu na potrzeby nowodworskich harcerzy, Starosta Powiatu Nowodworskiego użyczył budynek byłego wojskowego aresztu przy ul. Harcerskiej 1. Blisko stuletni obiekt potrzebował generalnego remontu. Harcerska społeczność własnymi siłami wyremontowała salę kominkową, łazienkę i pomieszczenie komendy. Przy skromnym nakładzie środków finansowych i społecznej pracy instruktorów budynek zaczął tętnić życiem. Niestety wymagał nakładów finansowych, co spowodowało przekazanie budynku Miastu Nowy Dwór Mazowiecki, w celu wykonania prac remontowych. Problemy z cieknącym dachem, nieszczelnymi oknami, brakiem przyłącza ciepła zmusiły do zaprzestania z korzystania z budynku. Miasto Nowy Dwór Mazowiecki wykonało kosztorys prac, który z uwagi na zabytkowy charakter obiektu uwzględniał wskazówki Urzędu Konserwatorskiego. Chociaż harcerze nie mieli stałego miejsca spotkań, to nawet na chwilę nie zaprzestali swojego działania. Dzięki uprzejmości p. Krzysztofa Borowskiego mogli oni korzystać z pomieszczeń Nowodworskiego Ośrodka Kultury, w którego budynku „B” zlokalizowany jest magazyn sprzętu obozowego. To właśnie tam odbywały się spotkania komendy, odprawy drużynowych i liczne narady.
Komenda Hufca odbyła szereg spotkań z władzami samorządowymi miasta i powiatu, urzędnikami i dyrektorami miejskich instytucji. Ich cel zawsze był podobny: zdobycie stałego, skromnego i bezpiecznego miejsca spotkań. Z uwagi na fakt, że koszty remontu przewyższały wartość nieruchomości prawie czterokrotnie, Komenda Hufca postanowiła odstąpić od rozwiązań, które zakładałyby remont budynku i poszukać innych.
Po przeszło 10 latach udało się. Dzięki pomocy wielu osób, nowodworscy harcerze od pierwszych dni września, mogą korzystać z lokalu znajdującego się na drugim piętrze Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Dworze Mazowieckim, przy ul. Paderewskiego 22. Nowa siedziba składa się z dwóch pokoików, kuchni, korytarza i WC. Remont lokalu sfinansował Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim, i harcerze, którzy pokryli koszty związane z wymianą stolarki okiennej.
Komenda Hufca ZHP w Nowym Dworze Mazowieckim składa serdeczne podziękowania za zrozumienie i okazaną pomoc osobom, bez których nie można byłoby mówić o sukcesie, jakim było pozyskanie siedziby z prawdziwego zdarzenia dla blisko 400-osobowego stowarzyszenia, działającego na terenie powiatów Nowodworskiego i Warszawskiego-Zachodniego, jakim jest nowodworski hufiec ZHP.
Słowa podziękowania należą się przede wszystkim p. Jackowi Kowalskiemu – burmistrzowi Miasta Nowy Dwór Mazowiecki, p. Jackowi Gerelukowi – sekretarzowi miasta i p. Januszowi Mikuszewskiemu – zastępcy burmistrza miasta i wielu innym, których ze względu na długi okres nie sposób wymienić. Składamy podziękowania na ręce grupy pracowników nowodworskiego Urzędu Miejskiego, którzy cierpliwie wysłuchiwali naszych próśb i w miarę swoich możliwości starali się pomóc. Dziękujemy p. Dariuszowi Tabęckiemu – naczelnikowi Wydziału Gospodarki Komunalnej, p. Andrzejowi Szakuro – naczelnikowi Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Planowania Przestrzennego oraz p. Zenonowi Klimczewskiemu – naczelnikowi Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej.
Jesteśmy wdzięczni za pomoc p. Annie Rutkowskiej – prezes Zarządu Budynków Komunalnych Sp. z o. o. w Nowym Dworze Mazowieckim, administratorom ZBK oraz pracownikom spółki Energetyka Nowy Dwór Mazowiecki. Słowa podziękowania należą się również Pani Ewie Borkowskiej – dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Dworze Mazowieckim, czyli naszemu najbliższemu sąsiedztwu za wyrozumiałość i okazaną pomoc.
Dziękujemy!
Czuwaj!
pwd. Mariusz Ziółkowski
Zastępca Komendanta
Hufca ZHP w Nowym Dworze Mazowieckim
autor: Mariusz Ziółkowski; foto: Gazeta Nowodworska
![]() |
Powiat nowodworski – powiat w województwie mazowieckim, którego siedzibą jest Nowy Dwór Mazowiecki. W jego skład wchodzą gminy: Nowy Dwór Mazowiecki, Nasielsk, Zakroczym, Czosnów, Leoncin, Pomiechówek oraz miasta Nowy Dwór Mazowiecki, Nasielsk i Zakroczym. Dobre połączenie z powiatem zapewniają drogi krajowe nr 7 i 62. Powiat umiejscowiony jest blisko aglomeracji warszawskiej oraz ma bardzo dobre warunki przyrodnicze, co sprawia, że turystyka rozwija się bezproblemowo. Turystów zachwyca przede wszystkim piękna Puszcza Kampinowska oraz fortyfikacje twierdzy wojskowej nieopodal Zakroczymia i Modlina. Ponadto chętnie wypoczywają nad wodą lub w okolicznych lasach. Nie można zapomnieć o zobaczeniu Twierdzy Modlin, zespół dworski w Chrcynnie, gotycko-renesansowy kościół parafialny w Cieksynie, kościół gotycko-renesansowy z prezbiterium z 1415 w Pomiechowie i wiele innych. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola