Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Belka
Piątek, 4 Lipca 2025   imieniny: Elżbieta, Malwina, Teodor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Lekcja historii dla młodzieży z Zespołu Szkół w NDM - Modlinie Twierdzy

Data publikacji: 2013-09-23, Data modyfikacji: 2013-09-23
A A AWydrukDrukuj  
 

MŁODZIEŻ Z ZESPOŁU SZKÓŁ W NOWYM DWORZE MAZOWIECKIM-MODLIN TWIERDZA WZIĘŁA UDZIAŁ W KOLEJNEJ LEKCJI HISTORII

7 IX 2013 roku w Modlinie Twierdzy miały miejsce uroczyste obchody 74. rocznicy napaści Niemiec i Związku Radzieckiego na Polskę. Uczniowie Zespołu Szkół w Nowym Dworze Mazowieckim – Modlinie Twierdzy, nauczyciele i dyrekcja uczestniczyli w ten sposób w Europejskich Dniach Dziedzictwa.

Najmłodsi spotkali się przy tablicy, upamiętniającej marynarzy oddziału wydzielonego rzeki Wisły Flotylli Rzecznej Marynarki Wojennej w pierwszym porcie wojennym II Rzeczpospolitej z 1939 roku. Uczniowie klas IV-VI obejrzeli dioramę, czyli żywy obraz historii z czasów powstania styczniowego 1863 roku, przedstawiający broń, stroje, przedmioty oraz fotografie żołnierzy-powstańców. Scenka przygotowana została przez grupę rekonstrukcji historycznej „Kampinos”, która od dziesięciu lat zajmuje się propagowaniem, wśród młodzieży Nowego Dworu Mazowieckiego i okolic, historii mazowieckiej ziemi. Uczniowie i nauczyciele obejrzeli scenkę wcielania młodych ludzi do wojska. Organizatorzy wspominali powstańców, których mogiły znajdują się na Cmentarzu Wojennym Fortecznym w Modlinie Twierdzy i Zaborowie Leśnym. Dzieci dostały od „komisarza werbunkowego” pamiątkowe zaświadczenia. Rekonstrukcja scenki związana była ze 150. rocznicą wybuchu powstania styczniowego.

Najstarsi uczniowie Gimnazjum i Liceum uczestniczyli w spotkaniu przy pomniku Obrońców Modlina, gdzie została odprawiona Msza święta polowa. Na uroczystość przybyła p. wiceminister Bożena Żelazowska, przedstawiciele władz miasta, rodziny obrońców Modlina, radni, przedstawiciele duszpasterstwa, żołnierze II Pułku Saperów, reprezentanci lokalnych organizacji, mieszkańcy, młodzi kibice. Po odśpiewaniu pieśni „Pod Twą obronę…” burmistrz p. Jacek Kowalski wygłosił przemówienie, którego motywem przewodnim był cytat z rozkazu generała W.Thommee, obrońcy Modlina w 1939 roku. W końcowej części swojej wypowiedzi zwrócił się do młodzieży, by pamiętając słowa generała, kierowała się w życiu mądrością. Po Mszy świętej p. wiceminister podziękowała organizatorom za zaproszenie na uroczystość, wpisującą się w Europejskie Dni Dziedzictwa. O ważnej, historycznej roli obrońców Modlina mówił p. Ada Przygoda, dowódca 2. Mazowieckiego Pułku Saperów. Następnie odczytany został apel poległych. Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów pod pomnikiem Obrońców Modlina, był to symboliczny gest pamięci o tych, którzy oddali swoje życie za Polskę.

 

UM Nowy Dwór Mazowiecki, Źródło artykułu: www.nowydwormaz.pl, Autor zdjęć: UM Nowy Dwór Mazowiecki
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    nowodworski mazowieckie 

    Powiat nowodworski – powiat w województwie mazowieckim, którego siedzibą jest Nowy Dwór Mazowiecki. W jego skład wchodzą gminy: Nowy Dwór Mazowiecki, Nasielsk, Zakroczym, Czosnów, Leoncin, Pomiechówek oraz miasta Nowy Dwór Mazowiecki, Nasielsk i Zakroczym.

    Dobre połączenie z powiatem zapewniają drogi krajowe nr 7 i 62.

    Powiat umiejscowiony jest blisko aglomeracji warszawskiej oraz ma bardzo dobre warunki przyrodnicze, co sprawia, że turystyka rozwija się bezproblemowo. Turystów zachwyca przede wszystkim piękna Puszcza Kampinowska oraz fortyfikacje twierdzy wojskowej nieopodal Zakroczymia i Modlina. Ponadto chętnie wypoczywają nad wodą lub w okolicznych lasach. Nie można zapomnieć o zobaczeniu Twierdzy Modlin, zespół dworski w Chrcynnie, gotycko-renesansowy kościół parafialny w Cieksynie, kościół gotycko-renesansowy z prezbiterium z 1415 w Pomiechowie i wiele innych.   

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola