Od piątku 18 stycznia 2013 r. w galerii Łącznik Nowodworskiego Ośrodka Kultury można oglądać wystawę prac Marka Kraussa zwanego „Nikiforem Warszawskim", uznanego w kraju i poza jego granicami malarza prymitywisty, tworzącego w stylu ART BRUT. Artystę wraz z żoną poetką Natalią Pietrzak-Krauss - Don Kichotką i przedstawicieli legionowskiej kultury gościliśmy na otwarciu wystawy " Historia zwykłego żołnierza", poświęconej Józefowi Marchelowi - zwykłemu żołnierzowi, strzelcowi 32 Pułku Piechoty w Modlinie Twierdzy.W ekspozycji oprócz prac w cyklu " Historia zwykłego żołnierza " znajdują się także inne prace artysty, w dużej części wypożyczone z prywatnych kolekcji. Jest to wystawa eksplodująca barwami i interesującym sposobem wypowiedzi. Intensywność kolorów i świat widziany oczami Marka Kraussa urzeka każdego. Ciekawe są również obrazy tworzone wspólnie przez małżeństwo Kraussów, jest to malarska twórczość dopisana pędzlem pod strofami wierszy napisanych przez Don Kichotkę . Częścią wystawy są prace uczniów malarza z pracowni Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek w Legionowie oraz pracowni Gminnego Centrum Kultury w Łajskach. Malarz Marek Krauss to człowiek wyjątkowy. Zamiast klasycznego wernisażu przeprowadził warsztaty twórcze dla dzieci . Grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 7 pod okiem twórcy namalowała obrazy na hasło „Ameryka" , była to wolna interpretacja tego pojęcia przeniesiona na papier. Podczas warsztatów dzieci wysłuchały także wierszy Don Kichotki, które zostały odtworzone z płyty pt" Moje ciało jest bezradne a pióro jest moją szablą". Wykonane prace, za zgodą dzieci, zostaną opatrzone wierszem Natalii Pietrzak -Krauss i zostaną przekazane na rzecz Fundacji TVN. Zapraszamy i zachęcamy do obejrzenia tej wyjątkowej wystawy, która w naszym ośrodku będzie gościła do 6 lutego 2013 roku.
Osoby zainteresowane twórczością Nikifora Warszawskiego informujemy, że miniatury z wystawy "Historia zwykłego żołnierza" można nabyć po przystępnej cenie. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony zostanie na cele charytatywne.
![]() |
Powiat nowodworski – powiat w województwie mazowieckim, którego siedzibą jest Nowy Dwór Mazowiecki. W jego skład wchodzą gminy: Nowy Dwór Mazowiecki, Nasielsk, Zakroczym, Czosnów, Leoncin, Pomiechówek oraz miasta Nowy Dwór Mazowiecki, Nasielsk i Zakroczym. Dobre połączenie z powiatem zapewniają drogi krajowe nr 7 i 62. Powiat umiejscowiony jest blisko aglomeracji warszawskiej oraz ma bardzo dobre warunki przyrodnicze, co sprawia, że turystyka rozwija się bezproblemowo. Turystów zachwyca przede wszystkim piękna Puszcza Kampinowska oraz fortyfikacje twierdzy wojskowej nieopodal Zakroczymia i Modlina. Ponadto chętnie wypoczywają nad wodą lub w okolicznych lasach. Nie można zapomnieć o zobaczeniu Twierdzy Modlin, zespół dworski w Chrcynnie, gotycko-renesansowy kościół parafialny w Cieksynie, kościół gotycko-renesansowy z prezbiterium z 1415 w Pomiechowie i wiele innych. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola