Rok 2013 został ogłoszony Rokiem Juliana Tuwima. Stało się to doskonałą okazją do propagowania twórczości poety.
W ramach obchodów sześćdziesiątej rocznicy śmierci i setnej rocznicy poetyckiego debiutu poety w Zespole Szkół nr 2 uczennice klas II a technikum i III a liceum profilowanego pod opieką p. Anety Nowackiej 24 września 2013 roku zaprezentowały wiersze dla dzieci w Publicznym Przedszkolu nr 3 w Nowym Dworze Mazowieckim. Spotkanie zatytułowane „Mowa ptaków” wprowadziło przedszkolaki z grupy „Biedronki” w niezwykle melodyjną poezję Juliana Tuwima. Rozwiązując zagadkę, dzieci szybko zorientowały się, że prezentowane wiersze będą dotyczyły ptaków. „Ptasie radio”, „Ptasie plotki”, „Spóźniony słowik” to tylko niektóre z przedstawionych wierszy poety.
Spotkanie było świetną okazją nie tylko do zaprezentowania umiejętności recytacji i interpretacji utworu poetyckiego uczennic, ale przede wszystkim do wspólnego spędzenia czasu z przedszkolakami. Nasi mali słuchacze nie tylko podziękowali nam za występ gromkimi brawami ale dali również popis swoich umiejętności aktorskich, prezentując wiersz pt. „Żuk”. Zwieńczeniem spotkania było rozdanie przedszkolakom ilustracji ptaków naszkicowanych przez M. Trzaskomę, ucznia klasy III a liceum profilowanego, oraz ptasich dziobów, które miały na swoich głowach uczennice .
Następne spotkanie, 8 października, poświęcone było recytacji najsłynniejszych wierszy J. Tuwima, napisanych dla dzieci. Wykonanie „Lokomotywy”, „Rzepki” z wykorzystaniem technik teatralnych spotkało się z niezwykle entuzjastycznym przyjęciem. Wśród przedstawionych utworów nie mogło zabraknąć „Słonia Trąbalskiego”, „Bambo”, „Abecadła” czy wiersza pt. „Pstryk”. Okazało się, że przedszkolaki są bardzo uważnymi słuchaczami, gdyż z łatwością poradziły sobie z przygotowanym dla nich zadaniem. Szybko umieściły we właściwych wagonach lokomotywy ilustracje zwierząt, ludzi i przedmiotów.
W przygotowanie zadania ponownie zaangażowali się uczniowie klasy III a LP, którzy mogli wykorzystać umiejętności zdobyte między innymi podczas organizowanego w ZS2 kursu animatorów czasu wolnego. Jak poprzednio, mali słuchacze przygotowali dla nas miłą niespodziankę. Podziękowali za wytęp, wręczając własnoręcznie wykonane kwiaty i tańcząc „Pomidora”. Do wspólnej zabawy zaprosili swoich starszych kolegów. Na zakończenie spotkania każdy z przedszkolaków otrzymał wagon lokomotywy, w którym mógł narysować coś, o czym marzy. Przygotowana dla celów teatralnych rzepka również kryła w sobie niespodziankę. Uśmiechy na twarzach małych i dużych pokazały, że było to naprawdę udane spotkanie.
Kontynuacją poetyckiej zabawy był występ uczniów ZS2 w dniu 22 października. Tym razem nie mogło zabraknąć najpopularniejszych postaci stworzonych przez najwybitniejszego ze skamandrytów: pana Hilarego, p. Tralalińskiego, p. Maluśkiewicza, Grzesia Kłamczuszka i jego cioci oraz Dyzia Marzyciela. Największym zainteresowaniem ciszył się jednak Rycerz Krzykawski, który swoim strojem oraz sposobem mówienia zaskarbił sobie sympatię „Biedronek”. Jak zwykle spotkaliśmy się z bardzo miłym przyjęciem i dużym zainteresowaniem ze strony naszych małych słuchaczy. Po wysłuchaniu ostatniego utworu pt. „Rycerz Krzykawski” każda dziewczynka otrzymała koronę, a każdy chłopiec miecz. Te upominki zostały przygotowane przez uczniów klasy III a LP . Tego dnia dzieci uczestniczyły w zabawie przygotowanej w nawiązaniu do utworu „Pan Maluśkiewicz i wieloryb”.
Spotkanie zakończyło się wspólnymi podziękowaniami i zabawą taneczną z Rycerzem Krzykawskim, księżniczkami i rycerzami w roli głównej. Przedszkolaki obdarowały nas ręcznie wykonanymi kwiatkami i zakładkami do książek. My natomiast wyczarowaliśmy dla nich zabawne figurki z baloników modelinowych.
Było to ostatnie spotkanie z poezją Juliana Tuwima w Publicznym Przedszkolu nr 3 w Nowym Dworze Mazowieckim. Przed nami jeszcze przedstawienie „O rybaku i rybce” (wg bajki A. Puszkina przetłumaczonej przez Juliana Tuwima ), które planowane jest na 27 listopada 2013 roku.
Obchody Roku Juliana Tuwima w Zespole Szkół nr 2 zamknie ogólnoszkolny konkurs na temat życia i twórczości poety, a także uroczystość pt. „Ranyjulek, czyli imieniny pana Tuwima”, która odbędzie się 6 grudnia 1013 roku w szkole.
![]() |
Powiat nowodworski – powiat w województwie mazowieckim, którego siedzibą jest Nowy Dwór Mazowiecki. W jego skład wchodzą gminy: Nowy Dwór Mazowiecki, Nasielsk, Zakroczym, Czosnów, Leoncin, Pomiechówek oraz miasta Nowy Dwór Mazowiecki, Nasielsk i Zakroczym. Dobre połączenie z powiatem zapewniają drogi krajowe nr 7 i 62. Powiat umiejscowiony jest blisko aglomeracji warszawskiej oraz ma bardzo dobre warunki przyrodnicze, co sprawia, że turystyka rozwija się bezproblemowo. Turystów zachwyca przede wszystkim piękna Puszcza Kampinowska oraz fortyfikacje twierdzy wojskowej nieopodal Zakroczymia i Modlina. Ponadto chętnie wypoczywają nad wodą lub w okolicznych lasach. Nie można zapomnieć o zobaczeniu Twierdzy Modlin, zespół dworski w Chrcynnie, gotycko-renesansowy kościół parafialny w Cieksynie, kościół gotycko-renesansowy z prezbiterium z 1415 w Pomiechowie i wiele innych. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola