Belka
Środa, 24 Kwietnia 2024   imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Samolotem na święta lub sylwestra? Pamiętaj o bezpieczeństwie swoich baterii

Data publikacji: 2017-12-27, Data modyfikacji: 2017-12-27
A A AWydrukDrukuj  
 
Samolotem na święta lub sylwestra? Pamiętaj o bezpieczeństwie swoich baterii

Przełom roku, ze względu na święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok a także szkolne przerwy w nauce, powoduje zwiększenie się pasażerskiego ruchu lotniczego. W związku z tym Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) przypomina w jaki sposób bezpiecznie przewozić w samolocie przenośne urządzenia elektroniczne, które w niektórych przypadkach mogą spowodować zagrożenie.

Wielu użytkowników takich urządzeń elektronicznych jak telefony komórkowe, laptopy, tablety, powerbanki czy papierosy elektroniczne, często nie ma świadomości, że mogą one stanowić zagrożenie pożarowe, w przypadku gdy dochodzi do ich przegrzania. – Akumulatory litowo-jonowe po zapłonie są bardzo trudne do ugaszenia. Podczas reakcji termicznych generują tlen, a zawarte w nich metale lekkie takie jak np. lit w konsekwencji podtrzymują ten ogień. Dodatkowo ich spalanie jest gwałtowne i wydziela dużą ilość gazów – mówi Artur Malinowski, dyrektor techniczny w firmie BMZ Poland, która specjalizuje się w projektowaniu i produkcji inteligentnych systemów podtrzymywania oraz magazynowania energii.

Jak informuje EASA przenośne urządzenia elektroniczne, jeśli jest to możliwe, powinny być przewożone w kabinie pasażerskiej, by w razie wystąpienia ryzykownego przegrzania urządzenia, załoga mogła w szybki sposób zareagować. Jednak jak podaje EASA, wiele linii lotniczych na Starym Kontynencie wprowadza własne, wewnętrzne procedury, które obligują pasażerów do przewożenia przenośnego sprzętu elektronicznego w bagażu rejestrowanym.

Baterie litowo-jonowe wśród wszystkich dostępnych na rynku mają najwyższą gęstość energii, dzięki czemu są po prostu bardziej wydajne, co oznacza, że urządzenia wyposażone właśnie w te baterie będą działały dłużej. – Większa gęstość energii przekłada się na większe ryzyko. Jednakże przy odpowiednim zabezpieczeniu i traktowaniu tej baterii nie jest ona wcale niebezpieczna. Pamiętajmy, że w samochodach używamy gazu czy benzyny, a jednak nauczyliśmy się z nich korzystać w taki sposób, by nie stwarzać zagrożenia – tłumaczy Artur Malinowski.

W jaki więc sposób powinniśmy korzystać z tych urządzeń w samolotach, żeby robić to całkowicie bezpiecznie? – Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu wyłączenie tych urządzeń. Jednak jeśli już musimy ich użyć, to na pokładzie samolotu nie powinniśmy ich ładować np. z powerbanku. Częstym błędem jest również uprawianie tzw. multitaskingu, czyli otwierania wielu aplikacji w urządzeniu, które je przeciążają i powodują ich przegrzewanie. Większość z nas zabezpiecza także drogie urządzenia za pomocą miękkich etui, które tworzą izolację termiczną. Zapominamy o tym, że ciepło wygenerowane przez baterię podczas intensywnej pracy musi się gdzieś rozproszyć – tłumaczy ekspert z BMZ Poland.

– Pamiętajmy też, że w samolocie ciśnienie jest zmienne, a to także wpływa negatywnie na baterie. Jeśli woda na wysokości przelotowej wrze w około 94 stopniach Celsjusza, to elektrolit w baterii też będzie reagował na temperaturę inaczej niż na ziemi. W związku z tym optymalny zakres temperatury pracy baterii w samolocie też będzie mniejszy – podsumowuje Artur Malinowski.

W przypadku gdy jednak urządzenia elektryczne są zbyt dużych gabarytów, by móc je przewozić w kabinie samolotu, EASA zaleca liniom lotniczym, by upewniały się i informowały pasażerów o tym, żeby je całkowicie wyłączyć. Konieczne jest również skutecznie ich zabezpieczenie przed przypadkową aktywacją oraz uszkodzeniem. Ważne jest także, by nie pakować ich w tym samym bagażu z materiałami łatwopalnymi takimi jak perfumy i aerozole oraz wyjmować z nich zapasowe akumulatory.

BMZ Poland, Źródło artykułu: BMZ Poland
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    nowodworski mazowieckie 

    Powiat nowodworski – powiat w województwie mazowieckim, którego siedzibą jest Nowy Dwór Mazowiecki. W jego skład wchodzą gminy: Nowy Dwór Mazowiecki, Nasielsk, Zakroczym, Czosnów, Leoncin, Pomiechówek oraz miasta Nowy Dwór Mazowiecki, Nasielsk i Zakroczym.

    Dobre połączenie z powiatem zapewniają drogi krajowe nr 7 i 62.

    Powiat umiejscowiony jest blisko aglomeracji warszawskiej oraz ma bardzo dobre warunki przyrodnicze, co sprawia, że turystyka rozwija się bezproblemowo. Turystów zachwyca przede wszystkim piękna Puszcza Kampinowska oraz fortyfikacje twierdzy wojskowej nieopodal Zakroczymia i Modlina. Ponadto chętnie wypoczywają nad wodą lub w okolicznych lasach. Nie można zapomnieć o zobaczeniu Twierdzy Modlin, zespół dworski w Chrcynnie, gotycko-renesansowy kościół parafialny w Cieksynie, kościół gotycko-renesansowy z prezbiterium z 1415 w Pomiechowie i wiele innych.   

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola